15 czerwca 2019 r. podczas zabezpieczenia Dni Witkowa na placu targowym zostaliśmy zadysponowani ponownie na ul. Pułkownika Hynka do pomocy osobie w mieszkaniu.

Pięć minut po północy dyżurny stanowiska kierowania PSP w Gnieźnie odebrał zgłoszenie od lokatorów bloku przy ul. Pułkownika Hynka w Witkowie o zapachu spalenizny i zadymieniu w jednym z mieszkań na 2 kondygnacji.  Na miejsce wyjechały ALARMOWO* dwa zastępy z naszej jednostki: GBA (sprzęt i strażacy) i GCBA (środek gaśniczy) oraz dwa z JRG Gniezno w tym drabina mechaniczna.  Po dotarciu zastaliśmy ewakuowanych mieszkańców. Sprawcą sytuacji okazał się nierozważny mężczyzna, który zasnął, pozostawiając przy tym “mięso na gazie”. Atmosfera została sprawdzona miernikiem wielogazowym a pomieszczenia i klata schodowa przewietrzona.

 

* Termin alarmowo oznacza wyjazd samochodu ratowniczego wysyłającego sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Polski kodeks drogowy zezwala kierującemu pojazdem uprzywilejowanym (przy zachowaniu szczególnej ostrożności) na niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, a także znaków i sygnałów drogowych, w tym do sygnalizacji świetlnej. Wszyscy uczestnicy ruchu zobowiązani są natomiast do ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu m.in. poprzez natychmiastowe usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

Przypisy: