22 marca 2019 r. o godzinie 13.30 udaliśmy się średnim zastępem “Witek” na miejsce ćwiczeń pod kryptonimem “LAS MIEJSKI 2019” do Cielimowa. Były to ćwiczenia udoskonalające działania sił i środków JRG Gniezno oraz OSP z terenu powiatu.
Założenia były następujące:

  • Wykonać zaopatrzenie wodne w systemie dowożenia.
  • Zbudować magistralę wodną z użyciem samochodu wężowego.
  • Utrzymać wydajność 2000 l/min.

Punkt przyjęcia sił i środków sukcesywnie odbierał przybyłe zastępy. Na pierwszym odcinku bojowym podawano w kulminacyjnym momencie 8 prądów wody z prądownic. [OSP Witkowo, OSP Niechanowo, OSP Strzyżewo Smykowe, OSP Kruchowo] Zaopatrzenie wodne, najpierw w systemie dowożenia a później po zbudowaniu magistrali wodnej z odcinków W110 stanowiły zastępy: ciężka Scania z JRG Gniezno, OSP Trzemeszno, OSP Łubowo, OSP Modliszewo, OSP Zdziechowa, OSP Kłecko oraz WSP Powidz. Punkt Czerpania wody zbudowano na podstawie Jednostek Pompowych powiatu: OSP Mnichowo, OSP Dębnica i JRG Gniezno VW Bus z przyczepką ze zbiornika wodnego starej żwirowni. Pętla dowożenia o długości 2,7 km a magistrala wężowa ponad 1 km.
Tym razem zadaniem naszego zastępu było natarcie na pożar dwoma prądami wody, sprawienie zbiorników buforowych, przyjmowanie i pobór wody z dowożących zastępów. Dodatkowo oczyściliśmy drogę dojazdową oraz zatoczki z pozostałości uszkodzonych przez nawałnicę drzew.
Powstałe problemy na bieżąco eliminowano. Błędy i nieprawidłowości logistyczne zostały wyłapane. Będę one przeanalizowane i wyeliminowane podczas dalszego doskonalenia na szczeblu komendy powiatowej.

Na sam koniec ćwiczeń uzupełniliśmy siły posiłkiem regeneracyjnym przygotowanym przez Nadleśnictwo Gniezno. Powróciliśmy do remizy po godzinie 19.30 gdzie kolejne pół godziny spędziliśmy na odtwarzaniu gotowości bojowej samochodu pożarniczego, czyściliśmy zabrudzony sprzęt oraz nasze środki ochrony osobistej. Te ostatnie przydadzą się już jutro w Koninie gdzie nasi druhowie przejdą test w komorze dymowej <- kliknij link.

View Larger Map