Pożar domu w Strzyżewie Witkowskim

5 grudnia 2023 r.  o godzinie 16:16 ze Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie wpływa do nas zgłoszenie alarmowe. Treść zgłoszenia była krótka: pali się dom jednorodzinny w miejscowości Strzyżewo Witkowskie.
Do remizy stawiło się 15 druhów, co pozwoliło na wyjazd w pierwszym rzucie sekcji GBA [429-82] MAN, GCBA [429-81] Jelcz i GBA-Rt [429-85] Star-M. Na miejscu zastaliśmy rozwinięty pożar na poddaszu budynku jednorodzinnego z dwuspadzistym dachem przykrytym blachodachówką. Mieszkańcy opuścili go przed naszym przybyciem.
Ze względu na konieczność uzupełniania zapasu butli z powietrzem zorganizowaliśmy ich dowóz do naszej remizy samochodem SLRr [429-83] Mitsubishi, gdzie bez przerwy pracowała nasza sprężarka zakupiona w ramach budżetu obywatelskiego.
Warunki pogodowe oraz pożarowe były bardzo ciężkie. Jeden pas drogi w kierunku Powidza był wyłączony z ruchu. Punkt tankowania zastępów przygotowaliśmy przy świetlicy wiejskiej w Strzyżewie. Na miejsce działań dotarli również druhowie z OSP Skorzęcin zastępem GCBA-Rt [429-84] Jelcz oraz GCBA-Rt [421-25] MAN i SD-37 [421-51] drabina mechaniczna z JRG Gniezno.
Z taką ilością sił i środków przystąpiliśmy do natarcia na ogień, a otwarcie pokrycia dachowego pozwoliło na skuteczną wentylację i lokalizację pożaru.
Po powrocie do bazy czekało nas jeszcze wiele pracy celem odtworzenia gotowości bojowej tj. wyczyszczenie i uzupełnienie sprzętu oraz pranie skontaminowanych środków ochrony indywidualnej.
Dziękujemy mieszkańcom Strzyżewa za zorganizowanie ciepłego posiłku.
Jednocześnie prosimy o wsparcie w ramach zorganizowanej zrzutki na odbudowę straconego domu. Link w komentarzu.
„Niezbędna jest pomoc materialna: w formie materiałów budowlanych i finansowa, na odbudowę domu. Dlatego prosimy wszystkich, którzy chcą i mają możliwość udzielenia pomocy poszkodowanym o kontakt osobisty: Strzyżewo Witkowskie 10 lub kontakt telefoniczny 784 694 312.
𝘛𝘰 𝘥𝘭𝘢 𝘯𝘢𝘴 𝘸𝘴𝘻𝘺𝘴𝘵𝘬𝘪𝘤𝘩 𝘬𝘰𝘭𝘦𝘫𝘯𝘺 𝘤𝘻𝘢𝘴 𝘱𝘳𝘰́𝘣𝘺 𝘪 𝘴𝘰𝘭𝘪𝘥𝘢𝘳𝘯𝘰𝘴́𝘤𝘪 𝘻 𝘭𝘶𝘥𝘻𝘬𝘪𝘮 𝘯𝘪𝘦𝘴𝘻𝘤𝘻𝘦̨𝘴́𝘤𝘪𝘦𝘮 – 𝘸𝘴𝘻𝘺𝘴𝘤𝘺 𝘳𝘢𝘻𝘦𝘮 𝘯𝘢 𝘱𝘦𝘸𝘯𝘰 𝘥𝘢𝘮𝘺 𝘳𝘢𝘥𝘦̨.”