RAK – Nowotwór wśród strażaków

O chorobach nowotworowych ludzkość wiedziała już ponad 400 lat przed nasza erą. Starożytni Grecy, Rzymianie i Persowie rozpropagowali wszelkie zmiany guzowe pod hasłem raka, który stał się XVII wiecznym symbolem onkologii.

Choć międzynarodowym miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder, był listopad to nigdy nie jest za późno aby propagować profilaktykę. I tak po wdrożeniu #NieDlaRakaWStraży oraz #zdrowyRAKtownik
gdzie rozpowszechniliśmy w części garażowej naszej remizy plakaty przypominające o prawidłowym sposobie dekontaminacji oraz właściwym stosowaniu środków ochrony indywidualnej pojawiła się kolejna akcja uświadamiająca problem nowotworów na które to właśnie my – strażacy jesteśmy szczególnie narażani.

Rak jest jedną z głównych przyczyn śmierci strażaków w Stanach Zjednoczonych i był powiązany z 60% śmiertelnych wypadków zawodowych strażaków w latach 2002-2014, według danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Strażaków.
W tym samym czasie choroba była przyczyną 67% zgonów strażaków w Bostonie.
„Strażacy z Bostonu rozwijają raka w tempie 2,5 raza wyższym niż inni mieszkańcy Bostonu” – powiedział komisarz ds. BFD Joseph Finn. LINK DO ŹRÓDŁA

drogaratownika.pl

Wśród strażaków biorących czynny udział w działaniach ratowniczych znajdują się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Choroba nie wybiera płci. Tak samo jesteśmy narażeni na czynniki rakotwórcze powstałe w wyniku procesów spalania tworzyw sztucznych. Dlatego też połaczyliśmy dwie kampanie:

#Pokazjaja  #Badajjaja #BreastForwardChallenge #PierśDoPrzodu

Nominujemy WSZYSTKICH strażaków, ratowników, policjantów, żołnierzy, malarzy, piekarzy, kobiet i mężczyzn!
Im wcześniej wykryjemy chorobę tym łatwiej będzie z nią walczyć.
Badajmy się!

https://www.zwrotnikraka.pl/kalendarz-badan-profilaktycznych-kobieta-mezczyzna/

 

Potężną dawkę wiedzy na temat przeciwdziałaniu narażania się na czynniki rakotwórcze znajdziecie na stronie Droga Ratownika pod adresem:
https://www.drogaratownika.pl/nie-dla-raka-strazy/