#Strażacymedykom #VWFSpomaga #pierwsinamiejscu #zostańwdomu #BEZPIECZNIEzOSP #dzialajlokalnie #EfektyDziałajLokalnie

12 września 2020 r. uczestniczyliśmy w dwóch lokalnych wydarzeniach.

Od godziny 10:00 wspomagaliśmy nurków którzy spotkali się w nad Jeziorem Niedzięgiel aby oczyścić wody tego jeziora z pozostałości po minionym sezonie letnim. Zabezpieczaliśmy ich prace podwodne oraz pomagaliśmy w transporcie wydobytych na powierzchnie śmieci.

Zdjęcia powyżej, autor: Adrianna Jackowiak witkowo.naszemiasto.pl


O godzinie 7:00 Volkswagen T6 wyjechał do Jankowa Dolnego, gdzie zostaliśmy zaproszeni na niecodzienne wydarzenie. OSP Modliszewo, dzięki dofinansowaniu ze środków programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Lokalną Grupę Działania “Trakt Piastów” w Łubowie, zorganizowało ćwiczenia z działań ratowniczo gaśniczych podczas możliwości zarażenia się przez strażaków wirusem 2019-nCoV.
Zajęcia miały formę warsztatów i odbywały się na terenie gminy Gniezno.
Podejmowaliśmy interwencję w pozorowanych wypadkach gdzie tworzyliśmy dostęp w pojazdach osobowych na terenie firmy autoFrost Jankowo Dolne za co mocno dziękujemy, gasiliśmy samochód osobowy prądami wody, piany i przy użyciu gaśnic proszkowych 1kg, zagłębialiśmy się w powszechnie ignorowany temat gaśnic wszelkiej maści: pianowych, proszkowych, śniegowych a nawet halonowych, rozmawialiśmy o procedurach po ekspozycyjnych na krew i inne wydzieliny, wysilaliśmy proste układy pompowe z własnych pojazdów pożarniczych.
Pojawienie się zagrożenia ze strony kolejnego wirusa nie zwalnia nas z obowiązku utrzymywania wysokiej gotowości niesienia pomocy poszkodowanych w różnych zdarzeniach.
Instruktorami na poszczególnych miejscach pozoracji byli strażacy/ratownicy którzy poza pracą w państwowych instytucjach/firmach związanych z ratownictwem, w czasie wolnym od pracy udzielają się społecznie w wielu stowarzyszeniach, głównie zaś w lokalnych Ochotniczych Strażach Pożarnych.
Dzięki temu wiedzieli jak mówić by ich słuchano, jak pokazywać aby było to zrozumiałe. Dawali możliwość aby się uczyć. Bez sztywnych konspektów osiągaliśmy założone cele. W sposób jak najbardziej zbliżony do realnych zdarzeń.Na koniec organizatorzy zadbali abyśmy zregenerowali siły oraz nawodnili się a wszystko to w reżimie możliwie bezpiecznym.


View Larger Map

Jednostki biorące udział w warsztatach:
OSP Strzyżewo Smykowie
OSP Trzemżal
OSP Karniszewo
OSP Modliszewo
OSP Mnichowo
OSP Ułanowo
OSP Zdziechowa
OSP Mielno
OSP Kłecko
OSP Łopienno
OSP Witkowo
OSP Sienno

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Strażacy przeciw COVID-19 / Google Photos