#Strażacymedykom #VWFSpomaga #pierwsinamiejscu #zostańwdomu

Sezon żniw powoli dobiega końca.
Z roku na rok odnotowujemy spadek interwencji związanych z pracami na polach i gospodarstwach.
Wolny czas poświęcamy na większe i mniejsze przedsięwzięcia.
W 2012 roku polska społeczność Open Street Map zainicjowała w mediach społecznościowych akcję Hydrant. Projekt zakłada oznaczanie na mapie dostępnej on-line lub przez aplikację StrażakOSM hydrantów. Nasi druhowie czynni oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej sukcesywnie włączyli się w akcję “lokalizowania hydrantów” na terenie naszej gminy.
Dzięki wspólnej pracy udało nam się stworzyć bazę ponad 200 miejsc poboru wody z sieci wodociągowej.


Mapa dostępna pod adresem: osmhydrant.org.pl

Dzięki VolksWagenFinancialService i ZG ZOSP RP w roku 2020 prywatne rowery i “piesze wycieczki” zamieniliśmy na o wiele skuteczniejsze rozpoznanie wodne samochodem VW T6!
Dzięki temu poza samą lokalizacją hydrantu możemy go sprawdzić i przepłukać, wyposażeni już w klucze oraz stojaki hydrantowe i armaturę wodną którą trudno by było ze sobą nosić.

Stworzenie bazy danych miejsc poboru wody znacznie podnosi skuteczność akcji ratowniczych nie tylko przez naszych strażaków ale też przez jednostki które przyjeżdżają jako wsparcie i nie znają tak dobrze okolicy.
Przed projektem OSM stworzyliśmy statyczną mapę jednak zrezygnowaliśmy na rzecz ogólnodostępnych mobilnych rozwiązań.

W ten sposób mnożymy ilość przepracowanych społecznie godzin które już teraz nie łatwo zliczyć.

Może w przyszłości uda się nam pozyskać taki miernik przepływu cieczy i powiększyć bazę informacji  hydrantów o ich wydajność?