Gdy powróciliśmy z pierwszego pożaru (08.08.2020) odkryliśmy awarię ciężkiego zastępu [P]81 Jelcz. Pod pojazdem pojawiła się plama wody a wyciek okazał się obfity. Ze względu na taką sytuacje naczelnik podjął decyzję o wycofaniu samochodu z podziału bojowego informując o tym fakcie Stanowisko Kierowania PSP w Gnieźnie. Równocześnie rozpoczęliśmy walkę o jak najszybsze przywrócenie “do życia Jelona”.
Przecież trwa w pełni sezon letni – żniwa, susza w lasach, tłumy w Skorzęcinie a my tracimy 6 600 litrów/ 60% środka gaśniczego który jesteśmy w stanie dostarczyć na raz do miejsca pożaru.
Po zrzucie wody została otwarta pokrywa zbiornika i rozpoczęto żmudne poszukiwanie źródła przecieku. Odnalezione zostało ono w miejscu gdzie zbiornik mocowany jest do ramy – tam gdzie najwięcej “pracuje”. Pomimo sobotniego wieczoru udało nam się skontaktować z osobą która była w stanie zaspawać, po raz kolejny, zbiornik ponad 30-letniego samochodu. Robimy co możemy aby sprzęt nam powierzony był w jak najlepszym stanie. Jednak z czasem dochodzi do zużycia niektórych elementów.

W końcu udało się usprawnić i włączyć do podziału bojowego Jelcza! Dzięki wiedzy dh Marka, doświadczeniu dh Rafała, uporowi dh Łukasza oraz poświęceniu dh Krzysztofa i Marcina, udało się. Kilka godzin przepracowanych społecznie aby zasnąć spokojnie i ze świadomością że w razie potrzeby mamy środki aby skutecznie zadziałać. Na jakiś czas powinno wystarczyć.