10 sierpnia 2018 r. o godzinie 11.58 dyżurny SK KP alarmuje nas o pożarze stogu w miejscowości Malenin. Na miejsce zdarzenia udały się 3 zastępy z Witkowa i jeden z JRG Gniezno. Na miejscu zastajemy całkowicie objęty pożarem stóg ok 500 balotów. W zagrożeniu był kolejny stóg o długości 250 m., pobliskie drzewa, ściernisko i pole kukurydzy.  Podjęliśmy działania w obronie drugiego stogu, wycięliśmy dwa nadpalone drzewa, chłodziliśmy kurtynami wodnymi asfalt który zaczął się topić. Zasilanie wykonaliśmy w oparciu o sieć hydrantową. Okoliczni rolnicy solidarnie wspomogli nasze działania sprzętem rolniczym. Droga w kierunku Wrześni, przez cały czas działań była zamknięta. Przed godziną 13.00 dyspozytor odbiera zgłoszenie o zadymieniu w miejscowości Małachowo Kępe. OSP Niechanowo udało się na rozpoznanie i nie potwierdziło zagrożenia. Prawdopodobnie zgłaszający widział zadymienie z Malenina.

View Larger Map

Dziękujemy za zdjęcia od Tomek Wiatr

Kończąc działania przy stogu o godzinie 17.00 zostajemy wysłani do Strzyżewa Witkowskiego. Tam drzewo akacji pod naporem wiatru przechyliło się i oparło o stodołę. Wspólnie z zastępem specjalnym – drabina mechaniczna z OSP Czerniejewo usunęliśmy to zagrożenie. Po powrocie do bazy ok 19.00 wpływa do nas trzecie i oby ostanie już zgłoszenie – agresywne owady w Gaju.

Dopiero co świeżo umyty zastęp Witek 82 udaje się na północ naszej gminy. Tam, w budynku mieszkalnym, rozpoznajemy kokon szerszeni w przewodzie wentylacyjnym na wysokości komina – 7 metrów. Owady były aktywne też w kratce wentylacyjnej w łazience. Przy pomocy drabin przystawnych i sprzętu ratowniczego budujemy stanowisko do działań na wysokości. Usuwamy zagrożenie i wracamy do bazy o 21.30.