Pożary lasu Orlina i Kuźnia Raciborska w 1992

W miejscowości Orlina (w byłym województwie kaliskim) wybuchł pierwszy duży pożar obszarów leśnych w 1992 roku. Pożar powstał około godziny 14.15 ale dopiero o 14.50 straż pożarna i leśnicy otrzymali pierwsze zgłoszenie. Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyjała długotrwała susza, wysokie temperatury powietrza i silny wschodni wiatr. Na miejsce skierowano kilkunastu strażaków, pracowników i sprzęt z nadleśnictwa jednak nie byli oni w stanie opanować tak dużego pożaru. Udało się to dopiero 4 czerwca około godziny 19. Całą akcje utrudniały trudne warunki terenowe i panujące w tych dniach upały. W kulminacyjnym momencie z pożarem walczyło 590 strażaków, 90 pracowników Lasów Państwowych z ciężkim sprzętem oraz śmigłowiec i samoloty gaśnicze, które tylko 4 czerwca wykonały 108 zrzutów wody. Spaleniu uległo 700 hektarów lasów państwowych i 50 hektarów lasów prywatnych.Dogaszanie trwało do 15 czerwca. [KM PSP Kalisz]

W 12. i 14. minucie filmu widać nasz ówczesny zastęp GBA 2,5/16 Star 244 o numerze taktycznym 16-03-56. Orlina jest wsią w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Gizałki. Ze wspomnień naszych starszych druhów wiemy że w późnych latach 80 i 90-tych OSP Witkowo bardzo często było dysponowane w okolice Orchowa, Ostrowa, Słupcy, Pyzdr a nawet Konina. Świadczyło to o znacznej mobilności jednostki i zaufania od komendy rejonowej w Słupcy pod którą podlegaliśmy.
Wielu członków czynnych pracowało wówczas w stolarni przy ul. Kosynierów Miłosławskich. Gdy “zawyła” syrena, praca w tym zakładzie zamierała. Kierownictwo było bardzo przychylne naszemu stowarzyszeniu. Zgodnie z obowiązującym [do dzisiaj] prawem strażacy byli zwalniani z pracy na czas działań ratowniczych.

Również 26 sierpnia 1992 r.  gdy w okolicach Kuźni Raciborskiej wybuchł największy pożar w Polsce OSP Witkowo została na zabezpieczeniu terenu powiatu konińskiego. Posiadaliśmy wówczas na wyposażeniu wspomnianego wcześniej Stara 244 i lekkiego Żuka.