Strażacy ochotnicy pokonali już 80 tys. kilometrów z VWFS

Po pierwszych trzech miesiącach akcji samochody udostępnione bezpłatnie przez Volkswagen Financial Services trzydziestu Ochotniczym Strażom Pożarnym przejechały już łącznie ponad 80 tys. kilometrów i były wsparciem dla strażaków w ponad tysiącu interwencji i wyjazdów.
Volkswagen Financial Services przekazał 30 Volkswagenów Transporterów wybranym OSP w drugiej połowie czerwca br., na podstawie porozumienia zawartego ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych. – Decyzja o rozpoczęciu współpracy ze strażakami ochotnikami okazała się właściwa. W mediach społecznościowych i w listach do nas strażacy opisują interwencje, w których przekazane im przez VWFS samochody okazały się niezbędne – w ciągu trzech miesięcy takich akcji było łącznie ponad tysiąc. Ochotnicze Straże Pożarne ewidentnie potrzebowały większej mobilności – podkreśla Daria Zielaskiewicz, Dyrektor Departamentu Marketingu i Brand Managementu w Volkswagen Financial Services.
Do końca września, czyli do połowy z sześciomiesięcznego okresu współpracy, trzydziestoma samochodami VWFS strażacy pokonali już 80 123 kilometry. Dystans osiągnięty kilka dni później pozwoliłby na dwukrotne okrążenie kuli ziemskiej. Rekordziści z czterech OSP przejechali w tym czasie ponad 4 500 km.
– Większość z ponad tysiąca interwencji dotyczyła walki ze skutkami epidemii: strażacy dostarczali środki dezynfekcyjne i ochronne, dowozili zaopatrzenie do izolowanych osób i instytucji, odkażali i ozonowali obiekty publiczne, a także przewozili próbki do badań wirusologicznych i osoby podejrzane o zakażenie. Nierzadko wyjeżdżali również do pożarów, a w ramach przeciwdziałania skutkom suszy kontrolowali poziom zagrożenia oraz zbiorniki z wodą i drogi pożarowe w lasach. Usuwali też skutki nawałnic i wichur, wypadków samochodowych, a w sezonie wakacyjnym wspierali akcje związane z bezpieczeństwem nad wodą. – wymienia Krzysztof Kowalczyk, Dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Główny cel współpracy został więc osiągnięty: było nim wsparcie działań związanych ze zwalczaniem skutków epidemii COVID-19, a także zapobieganie i walka z suszą, pożarami oraz powodziami. – W październiku nadeszła kolejna fala epidemii, znacznie szersza niż wiosenna. Obecnie samochody VWFS są więc szczególnie potrzebne i nadal będą pracować na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych. – deklaruje Daria Zielaskiewicz.
Aby strażacy nie musieli zajmować się mniej istotnymi kwestiami i mogli w pełni korzystać z mobilności, każdy pojazd został wyposażony przez VWFS w pakiet ubezpieczeniowy oraz w kartę paliwową. Na wypadek ewentualnych awarii Volkswagen Financial Services zagwarantował też użytkownikom pełną obsługę serwisową. Pojazdy zostały technicznie przygotowane do służby przez dealera marki Volkswagen Samochody Dostawcze grupy Porsche Inter Auto na warszawskim Okęciu. W ramach kompleksowego wsparcia dla użytkowników samochodów, w drugiej połowie października 2020 r. ruszyła także akcja wymiany opon na zimowe. Wszystkie te działania pozwalają realizować główny cel VWFS – dostarczanie pełnej mobilności.
– Otrzymujemy mnóstwo podziękowań i wyrazów uznania ze strony OSP. Jednak prawda jest taka, że to my dziękujemy strażakom ochotnikom za ich zaangażowanie i nieocenioną pomoc dla nas wszystkich, szczególnie ważną w obecnym trudnym czasie. – podsumowuje Daria Zielaskiewicz, Dyrektor Departamentu Marketingu i Brand Managementu w Volkswagen Financial Services.

Tekst i zdjęcie: ZOSP RP