Nasi partnerzy:

Odwiedziło nas:

Dzisiaj:37
Ogólnie:340626

wspierają nas:

Portal Strażaków - STRAŻACKI.PL

Pożar lasu w Czerniejewie

Bez tytułu 221 lipca 2017r. chwię przed godziną 10.00 do stanowiska kierowania w Gnieźnie wpływa zgłoszenie o pożarze lasu przy trasie z Czerniejewa w kierunku na Neklę w okolicy drogi pożarowej nr. 9. Dyżurny dysponuje na miejsce dwa zastępy z OSP Czerniejewo oraz trzy z JRG Gniezno. Po dotarciu pierwszych zastępów pada prośba o dysponowanie kolejnych sił i środków ze wzgledu na rozmiar zastanego pożaru.

 

Na miejsce pożaru dysponowane są zastępy z OSP Żydowo GCBA, Mnichowo GLM, Łubowo GCBA, Lednogóra GBA, Witkowo GCBA oraz JRG Słupca GCBA. Przybyły na miejsce mł. bryg. Bartosz Klich (SLRr z przyczepką pompową) przejmuje dowodzenie i podejmuje decyzję aby jednostka pompowa OSP Mnichowo utworzyła na bazie swojego sprzętu oraz przyczepki pompowej punkt czerpania wody. Za pomocą dwóch motopomp typu Tohatsu woda dostarczana była z cieku wodnego do drogi gdzie tankowały się ciężkie zastępy. Dowoziły one środek gaśniczy do buforu w postaci przenośnego zbiornika o pojemności 10 tys. litrów. Zastosowanie sprawdzonej metody pętli dojazdowej (ok 5km) spowodowało płynność w poborze, dostarczaniu i odbiorze wody na całości odcinków bojowych. Natarcie na pożar prowadzone było z dwóch zastępów GBA OSP Czerniejewo podających nieprzerwanie 6 skutecznych prądów wody (po 200l/min każdy, łącznie 1200l/min). Podjęte założenie było na tyle skuteczne że nie tylko zapewniało minimum wydatku wody ale pozwalało na zwiększenie wydajności gdyby pożar rozprzestrzenił się jeszcze bardziej. Zgromadzeni na miejscu buforu strażacy mogli podmieniać się z prądownikami w celu skuteczniejszego (dłuższe działanie, mniejsze zmeczenie) wykorzystania potencjału ludzkiego. Dowożenie wody odbywało się w minimalnych obsadach dwuosobowych.
Powyższe założenie było odpowiedzią "powiatu gnieźnieńskiego" na niezapowiedzianą inspekcję zespołu z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu na polecenie Komendanta Głównego. Udało nam się pozytywnie zaskoczyć oceniających nasze działania. A to dzięki temu że niejednokrotnie ćwiczyliśmy podobne sytuacje. Pozwoliło nam to na wypracowanie odpowiednich działań i dobór ich do konkretnych sytuacji. Budujący jest fak że niejednokronie rozumiemy się bez słów i mało kiedy potrafi nas coś zaskoczyć gdy działamy w tak dobrym zespole. Na koniec odprawy oklaski sami dla siebie i powrót do remiz.