W internecie wszyscy śledzimy poczynania naszych kolegów podczas działań gaśniczych przy ogromnych pożarach w Szwecji. Gdy publikujemy ten wpis (23:00 2018-07-22) kończą budować obóz w którym będą odpoczywać i nabierać sił na kolejny dzień walki z żywiołem.

 

 

 

W dniu 22 lipca 2018 r. nasza jednostka została poproszona o pomoc w zabezpieczeniu przemarszu korowodu pszczelarzy którzy świętowali Regionalne Dni Pszczelarzy oraz 20. rocznicę poświęcenia sztandaru w Witkowie (godz.11.30). Z pszczelarzami bardzo często spotykamy się podczas uroczystości patriotycznych i świąt gdy wystawiamy nasz poczet sztandarowy.

Jeszcze podczas odprowadzania korowodu do Centrum Kultury w Witkowie otrzymujemy zgłoszenie o agresywnych owadach w Małachowie Złych Miejsc, (godz. 13.30) i udajemy się usunąć zagrożenie.

Prosto „z szerszeni” jedziemy na wydarzenie „Lata z radiem” w Ośrodku Wypoczynkowym Skorzęcin.  Tam tworzymy kącik pierwszej pomocy, udzielamy wywiadu i ustawiamy kurtynę wodną.  W trakcie zabezpieczenia pomagamy ZRM Witkowo i ZRM Gniezno w dotarciu do punktu medycznego przy głównej plaży gdzie oczekiwali na nich pacjenci. Mogliśmy również spróbować świeżo przygotowanej kawy Woseba oraz orzeźwić się napojem Power Duck.

Około godziny 16.30 przemieszczamy się na festyn w Małachowo Szemborowice. Korzystając z gościnności organizatorów udaliśmy się na poczęstunek do budynku Stowarzyszenia Światowid. Nie wszyscy zdążyliśmy się posilić bo nieplanowaną atrakcją dla mieszkańców był prawdziwy wyjazd alarmowy do pożaru.

O godzinie 18.10 mieszkańcy Gorzykowa alarmują SK KP w Gnieźnie o pożarze ścierniska. Alarmowe zwiniecie sprzętu i zastęp 429[p]82 udaje się w kierunku widocznego zadymienia. Dowódca zastępu informuje stanowisko kierowania o rozmiarze zadymienia i prosi o zadysponowanie kolejnych zastępów w tym GBA i GCBA OSP Witkowo, GBA OSP Mielżyn, Jednostkę Pompową z Wiekowa. WSP Powidz drogą radiową, słysząc zaistniałą sytuację, „oferuje” wsparcie aż 3 ciężkich zastępów. Dodatkowo wyjeżdża zastęp z JRG Gniezno i alarmowane jest OSP Niechanowo.  W chwili przybycia pierwszego zastępu straży pożarnej gorzykowscy rolnicy, dysponując dwoma ciągnikami rolniczymi, ograniczają pożar do około 1000m2. W trakcie przelewania pogorzeliska zauważamy kolejne zadymienie w kierunku Mielżyna. Przedysponowane zostają tam ciężki zastęp z Witkowa i Powidza oraz OSP Mielżyn. Na szczęście zadymienie okazuje się tylko „wzniesionym w górę pyłem za kombajnem”. Podczas tego pożaru ochrzciliśmy w boju „szybkie rozwinięcie” z dachu wykonane przez naszych druhów. Rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo strażaków operujących prądem wody z podestu roboczego pojazdu.

Podczas powrotu do bazy zastęp 82 (godz. 19.10) dostaje dyspozycję usunięcia kokonu os w miejscowości Strzyżewo Witkowskie. Po godzinie działań wracamy do remizy.

Po niespełna 20 minutach od powrotu po raz kolejny SK KP w Gnieźnie uruchamia system powiadamiania alarmowego w naszej jednostce. Tym razem naszej pomocy oczekuje krowa która wpadła do piwnicy budynku gospodarczego w miejscowości Kamionka. Udajemy się tam dwoma zastępami. W działaniach wykorzystaliśmy sprzęt ratownictwa wysokościowego, pasy transportowe, wyciągarkę pojazdu gaśniczego oraz dwa ciągniki. Niezbędna okazała się również rozbiórka w budynku żeby przeprowadzić liny pod wyciągarki. Zwierzę udało się bezpiecznie ewakuować na powierzchnię.


Po 12 godzinach działań, rozchodzimy się do naszych domów. Jesteśmy zmęczeni ale dumni z wykonanej pracy. Usłyszeliśmy dzisiaj wiele miłych słów. Widzieliśmy uśmiechy na twarzy które wywoływała sama nasza obecność i dużego czerwonego samochodu.
Dziękujemy Wam za to!

 

Zdjecia: Facebook- L. Hedberg i OSP Witkowo