Ogromny pożar w Szwecji – jedzie wsparcie z Gniezna

20 lipca 2018 r. około godziny 12.00 JRG Gniezno otrzymała informację o mobilizacji wielkopolskiego modułu do działań międzynarodowych podczas gaszenia pożarów obszarów leśnych przy pomocy pojazdów (GFFFV) w Poznaniu. Po godzinie 15.00 wyjeżdżają alarmowo w komendy powiatowej dwa zastępy 421[p]26 GCBA 9,5/50 Scania G440 oraz 420[p]82 VW T5 z przyczepą pompową i 6 osobowa obsada. Moduł jest odpowiedzią na prośbę władz Szwecji o pomoc w walce z ogromnym pożarem w środkowej części kraju. Łącznie z Polski wyjedzie prawie 150 strażaków i 50 samochodów z terenu województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i Komendy Głównej PSP z Warszawy. Transport odbywać się będzie drogą lądową i morską – promem ze Świnoujścia do Trelleborg. Tam przez 14 dni nasi strażacy wesprą lokalne siły w walce z żywiołem w okolicy miejscowości Sveg. Podczas pobytu będą samo wystarczalni pod względem kwatermistrzowskim. Od 18 lipca Włochy, Francja i Norwegia wspiera Szwecję samolotami gaśniczymi typu Canadair CL-415 i śmigłowcami. Ewakuowano kilka tysięcy mieszkańców zagrożonych terenów.

Polska uczestniczy w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności, w ramach którego zgłoszono do działań międzynarodowych specjalistyczne grupy ratownicze tzw. moduły:

  • – HUSAR lub MUSAR (moduł grupy poszukiwawczo-ratowniczej przeznaczonej do działań na terenach miejskich w konfiguracji ciężkiej lub średniej) – tworzone doraźnie na bazie 5-ciu SGPR PSP (Warszawa, Poznań, Łódź, Gdańsk, Kraków),
  • – HCP (moduł pomp wysokiej wydajności) – 4 moduły (Katowice, Toruń, Rzeszów, Gorzów Wlkp.),
  • – GFFFV (moduł gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów) – 6 modułów (Kraków, Białystok, Poznań, Olsztyn, Szczecin, Wrocław),
  • – CBRN (moduł wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych oraz pobierania próbek) – 4 moduły (Warszawa, Katowice, Kraków, Poznań).

Warto nadmienić iż w skład załogi wchodzi 3 strażaków którzy poza służbą w PSP działają w naszej gminie: Mariusz Janowicz (pierwszy z prawej) i Arkadiusz Kurkowski (drugi z lewej) – OSP Wiekowo i Dariusz Zamiara – OSP Witkowo (pierwszy z lewej). Pozostali trzej również są członkami OSP powiatu gnieźnieńskiego w Dębnicy – Janusz Porolniczak, Trzemesznie – Łukasz Duszyński i Modliszewie – Dawid Bąkowski.

Zdjęcia: Gniezno112 i FREDRIK SANDBERG (PAP/EPA) / PAP/EPA