Pożar lasu miejskiego w Gnieźnie

27 kwietnia 2018r. około godziny 16.00 do SK KP w Gnieźnie wpłynęło zgłoszenie o zauważonym dymie nad lasem. Potwierdza się pożar lasu w okolicy ul. Sosnowej w Gnieźnie. Tak rozpoczął się symulowany pożar lasu. Scenariusz przygotowała oraz przeprowadziła kadra dowódcza i szkoleniowa z JRG Gniezno.

Punktem koncentracji sił i środków był teren KP przy ul. Chrobrego skąd sukcesywnie udawały się zastępy gaśnicze. Teren działań został podzielony na odcinki bojowe: PCW – punkt czerpania wody, dowożenie, natarcie.
PCW – utworzyły 3 jednostki pompowe z OSP Wiekowo, OSP Mnichowo, OSP Dębnica. Ich zadaniem było „wystawienie” wody z naturalnego zbiornika ok. 10 metrów w górę do drogi (1x Tohatsu – 2x W75)  gdzie tankowane były zastępy z „dowożenia”. Bufor w tym miejscu stanowił zbiornik 10 tys. litrów a zalewanie samochodów poprzez motopompę i autopompę (w sumie 4x W75). Dowożenie w odległości 2km wykonywały zastępy z OSP Witkowo, OSP Żydowo, OSP Strzyżewo Smykowe, OSP Mieleszyn, OSP Zdziechowa, WLSP Powidz. W natarciu OSP Niechanowo, OSP Modliszewo, OSP Czerniejewo podając do 6 skutecznych prądów wody. Bufor w tym miejscu w oparciu o JRG Gniezno (2x zbiornik 10 tys. l.) a zrzut wody obsługiwało OSP Kruchowo. Około godziny 19.00 nastąpiło zakończenie ćwiczeń i podsumowanie wykonanych zadań. Po raz kolejny dochodzimy do wniosku że wypracowany kilka lat temu system mieszanego zaopatrzenia wodnego czy to w oparciu o zbiorniki przenośne czy magistrale wodne jest skuteczny. Szczególnie podczas wielkopowierzchniowych pożarów w obszarach leśnych których na terenie powiatu jak i naszej gminy nie brakuje. Dziękujemy służbom leśnym za przygotowanie posiłku regeneracyjnego i możliwość przeprowadzenia ćwiczeń.

Warto przypomnieć pożar lasu (lipiec 2010r.) na terenie naszej gminy w m. Kamionka http://www.psp.wlkp.pl/?art=3984 Wtedy zbiorniki przenośne zastąpione były cysterną z OSP Czerniejewo ale założenie taktyczne było podobne. Ciężkie zastępy dowoziły wodę z hydrantów (Witkowo ul. Skorzęcka) oraz z pobliskiego stawku. Średnie zastępy nacierały na pożar i broniły okoliczne zabudowania.